:::Informacje w sprawie ochrony danych osób fizycznych

Sekretariat czynny:
w poniedziałki 
w godz. 11:30 - 12:30
w środy i piątki 
w godz. 11:00 - 12:30. 
Telefon: 606 530 239
Mail: uniwersytet3@gmail.com
   
Serdecznie zapraszamy


 


 
 
 

 


Komunikat 1.
Proszę o wpłacanie zaliczki w wys. 200,00 zł na wycieczkę do Pragi do kol. Elżbiety Szarawary lub w godz.dyżurów Zarządu.

Komunikat 2.
Osoby, które zdeklarują chęć/wzorem lat ubiegłych/ wykupu Polisy grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, proszone są o zgłaszanie się do 8 stycznia na nr tel. 606530239 lub osobiście w biurze RUTW. 
Składka za osobę wynosić będzie ok. 42-45 zł za rok.
ZAKRES OCHRONY UBEZPIECZENIOWEJ SUMA UBEZPIECZENIA:

  • Śmierć Ubezpieczonego wskutek NW 14 000,00 zł

  • Trwały uszczerbek na zdrowiu wskutek NW - system świadczeń mieszanych 14 000,00 zł

  • Tabela uszczerbków wg Załącznika nr 1 do OWU limit 9 100,00 zł

  • Koszty leczenia - następstwa NW 1 000,00 zł

  • Koszty rehabilitacji - następstwa NW 2 000,00 zł

  • Naprawa lub zakup przedmiotów ortoped. i środków pomocnicz. - następstwa NW 4 200,00 zł

  • Koszty przeszkolenia zawodowego inwalidy – następstwa NW 4 200,00 zł

  • Dodatkowe rodzaje aktywności objętych ochroną: Kręgle curlingowe na lodzie, Biegi narciarskie lub w przypadku braku śniegu biegi po alejkach z kostki brukowej., Slalom narciarski, Rzut „śnieżkami do celu”, Zjazd na dętkach, Turniej Brydżowy, Turniej Szachowy, Nordic Walking, biegi na różnych dystansach (krótkich).

Dodatkowe informację lub pytania można uzyskać pod nr tel. 601417987 lub u kol. Lidii Gilewicz.

Zarząd


… i znowu rok w plecy

Jak co roku i tym razem spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu, które miało miejsce już w nowej siedzibie. Nie zawiedli studenci, ani starosta, ale i organizatorzy stanęli na głowie, żeby było i uroczyście i nastrojowo. Bo to czas obrusów, haftowanych , wykrochmalonych serwetek, świeczuszek , stroików, migoczących lampek i ciepła biesiadników, a i wyszynku, który był świąteczny. Dopieszczeniem była dostarczona gorąca pizza!

Wielkie podziękowania dla Ewy Rypel, która nie dość, że się podjęła organizacji (co nie jest łatwą decyzją, a często nawet się jej żałuje – wiem to po sobie), to wystroiła nam pomieszczenie na miarę pałacyku. Już nie będę wymieniała co przydźwigała własnoręcznie z domu , żeby było jak to się mówi „jak Pan Bóg przykazał”. No i było ! Podziękowania należą się również Monice Krzemińskiej, która swoją pracą i „dmuchawcami” z lametą, też w tym dziele ma swój udział. Samemu jest nie dość, że przykro to niezmiernie ciężko ogarnąć takie wyzwanie. Jeszcze raz dziękujemy za mile spędzony wieczór i serdeczną atmosferę.

Małgorzata Kaznowska

PS. Jest krótko i zwięźle, bo są zwiastuny, że się niepotrzebnie rozpisuję, wścibiam swoje pięć groszy w relację z wykładów i spotkań, a może to nikogo nie interesować. Każdy ma prawo do swojego zdania i tu nie miejsce na wypowiadanie mojego. Ponieważ nie ma tu możliwości do dyskusji, zapraszam na Fb – naszego UTW – choć strona jest cenzurowana, ale - do odważnych świat należy. mk.

       
:::zdjęcia


… bez pracy ani rusz …
Na ostatnich zajęciach Sekcji Plastycznej odwiedził nas Janeczek Ciepliński – a oto i relacja widziana okiem Jego wypstrykana.

     
:::zdjęcia


14 stycznia wysłuchaliśmy wykładu dr Adama Wójcika pt. ”Pan Nowogród Wielki”.
Pan Adam Wójcik jest osobą o szerokich zainteresowaniach, z wykształcenia matematyk, a zainteresowanie historią to jego pasja, hobby. Słuchając wykładu, dowiedzieliśmy się o trasie wędrówki Wikingów od Skandynawii poprzez Europę aż do Konstantynopola. Na podstawie wykopalisk stwierdzono, że Wikingowie w latach 820-854 założyli osadę nad Jeziorem Ładoga zwaną Rus. Wiking Ruryk osiedlił się na Rusi i był protoplastą dynastii Rurykowiczów, którzy stworzyli Księstwo Nowogrodzkie. W czasie II wojny światowej, Nowogród, jako twierdza radziecka, został całkowicie zniszczony. Księstwo Nowogrodzkie było niezależne od Rusi.
Wspomniał również o chrzcie Rusi Kijowskiej przez Włodzimierza, którego w kościele prasłowiańskim uznaje się za świętego. Z wykładu wynikało, że Rusini nie byli Słowianami, raczej Wikingami. Wspomniał o Drohiczynie, gdzie odnaleziono stare pieczęcie i arabskie monety pod wzgórzem zamkowym. Wikingowie sprzedawali ludzi Arabom jako niewolników. Dowiedzieliśmy się tez o potędze państwa Czingiz Chana i jego kniaziu Aleksandrze. Przybliżył tez politykę Jagiellonów, mówił o niewykorzystanej politycznie wojnie 13-letniej z Krzyżakami, złej w skutkach polityce Kazimierza Jagiellończyka, o napadach Tatarów na ziemie polskie. Wiele ciekawych informacji usłyszeliśmy na temat historii zamierzchłych czasów i tworzenia się zrębów przyszłych narodowości nad Wołgą, Dnieprem, Newą. Poznaliśmy fragmenty mniej znanej historii ziem wschodnich.


„SZLACHETNA PACZKA”
Równolegle do akcji „Szlachetna Paczka” nasze Stowarzyszenie zorganizowało zbiórkę pieniężna na rzecz potrzebującej rodziny. Pieniądze w kwocie 540,00 zł przeznaczyliśmy na zakup artykułów spożywczych i odzieżowych, które zostały przekazane samotnie wychowującej czworo dzieci matce. Akcję zbiórki pieniędzy zorganizowaliśmy razem z pedagogami Szkoły Podstawowej nr 3 w Rabce-Zdroju.
Od obdarowanej otrzymaliśmy ciepłe słowa podziękowania i wdzięczności.


Plurimos Annos plurimos… znaczy nie ma jak „pompa”

    
:::fotorelacja w GALERII

Uroczystość świętowania dziesięciolecia chóru RUTW „Cantabile” 10 grudnia br. w kawiarni „Zdrojowej” nie obeszła się bez owacji, prezentów, życzeń, a nade wszystko śpiewu. Popołudnie (choć za oknem o tej porze roku czarna noc) zostało prześpiewane pięknymi utworami wyćwiczonymi przez ostatnie miesiące w pocie czoła przez nasze koleżanki i przedyrygowane przez pracowitą dyrygentkę Zosię Zborek - ale warto było – bo efekt powalał z nóg. 
Podzielony na dwie części koncert, który powadziła liderka chóru Beata Śliwinska z charakterystycznym dla siebie przygotowaniem, ale i swobodą, obejmował w części I pieśni sakralne tj. Psalm 29 „Nieście chwałę mocarze” do słów J. Kochanowskiego z muzyką M. Gomółki oraz „Adagio c-moll” A. Albinioniego, i patriotyczne: „Pieśń Konfederatów Barskich” (całość anonimowa), „Ej dziewczyno, ej niebogo” do słów K. Makuszyńskiego z muzyką St. Niewiadomskiego. Część II obejmowała pieśni ludowe, wśród których nie zabrakło ulubionego przeze mnie : „Grajże, graj” do słów i muzyki Jana Czecha, „Hej bystra woda” w opracowaniu Zofii Pleń – Weberowej i „Matulu moja” w opracowaniu Ireny Pfeiferowej oraz świeckie: do słów Jana Odrowąża „Walc” Johana Brahmsa oraz „Żurawie” z muzyką J. Maklakiewicza i słowami Hanny Parysiewicz. 
Ponieważ nasz chór przyjął w tym dniu imię Stanisława Moniuszki – po krótkim przypomnieniu jego życiorysiu nie zabrakło utworów tego wielkiego kompozytora: ”Przylecieli Sokołowie, „Kozak”, „Modlitwa w kościółku”, a ukoronowaniem był IV akt z opery „Halka”.
Brawa i gratulacje od włodarzy Miasta i przedstawiciela Starostwa rozpoczęły najpiękniejszą w świecie kolejkę przeuroczych (uwiecznione na fotach) fanek, miłośniczek, a nade wszystko przyjaciółek nie tylko Cantabile, ale i Rabczańskiego UTW. 
Cantabilie z łacińskiego „Śpiewanie” wiąże się z rodzajem uprawianej muzyki”, śpiewem a’capella, który jest najambitniejszą i najtrudniejszą formą śpiewu chóralnego, gdzie instrumentem jest jedynie głos ludzki, bez jakiegokolwiek akompaniamentu czy podkładu muzycznego. Warto podkreślić, że w ocenach znawców, zarówno ambitny repertuar, jak i poziom artystyczny, sytuują Cantabile ponad przeciętnym poziomem chórów amatorskich. Skład osobowy zespołu zmieniał się na przestrzeni lat. Z debiutującej grupy 14 osób, do dziś pozostało 10, a obecnie w Cantabile śpiewa 19 pań”.  
Z „Wieści Rabczańskich” tekst Beata Śliwińska
Dziękujemy za trud prób, poświęcony im czas i rozśpiewany wieczór, bo długo zostanie w naszych duszach i Wasza pasja, i piękna mużyka. 

Małgorzata Kaznowska


Troszkę w kwiatach, ale i ze starej fotografii
No i doczekaliśmy się kolejnego wernisażu – nie było łatwo. Pożar „Anioła” nie tylko pozbawił codzienności mieszkańców tego budynku, ale i nas siedziby, przestronnej wielkiej sali z oświetleniem i wygodą zaplecza na poczęstunek zaproszonych gości (bo Wszystkich zawsze serdecznie zapraszamy). Taki dzień, choć poprzedzony i pracą i staraniem i małym szaleństwem wieszania obrazów – bo z drabiny marnie widać, czy ładnie, schludnie i artystycznie – zawsze jest maleńkim świętem studentów naszego RUTW Sekcji Plastycznej. To ukoronowanie pilności uczestnictwa w zajęciach pod „ łagodnym aliści i z przymrużeniem oka” naszego instruktora Jasia Koleckiego – jednak co roku daje i efekty i prezentuje nasz wspólny wysiłek. Staranie bowiem jest wielkie. Nikt z nas nie jest nawet po średniej szkole plastycznej, że już nie wspomnę o wyższej, a jednak realizacja pasji, marzeń i przekraczania samych siebie – jak to trafnie, i bym powiedziała nawet czule, wspomniał Pan Burmistrz Leszek Świder jest dla wielu z nas wielką satysfakcją. Magia „pędzla” i kolorów okazała się wielka dla wielu z nas, o czym kilka lat temu nawet żeśmy nie śnili. Ale stało się. 

             
:::zdjęcia w naszej galerii

Dziękujemy Wszystkim zaproszonym gościom za przybycie. Nikt nas nie zawiódł. Począwszy od włodarzy Miasta, przez Zarząd obecnej siedziby, a to przesympatycznym Paniom z ZGM - a szczególnie Pani Marysi Nowackiej, której mamy też za co dziękować (choćby za umiejętność naprawienie wywalonych stopek ), Beacie Stolarczyk, której czar promienieje. TY nas nigdy nie opuszczaj! Potrzebujemy Twojego blasku i energii, którą dajesz w zachwycie. Dziękujemy księdzu J. Kapcia, który z powodu obowiązków nie miał czasu z nami pobyć dłużej, ale przyszedł wcześniej i zachwycał się głośno grafikami Lidk, a rumianki z Grażynki obrazu pachniały Mu, nie mówiąc o łące Ani. Obrazy na szkle naszej nowej koleżanki też wzbudziły zachwyt, choć my – jako grupa malowaliśmy ostatnio na szkle ze śp. Agnieszką Wańkowicz i to znowu nas do Niej sercem i wspomnieniami zbliżyło. Agniecha dzięki! Kaplicę św. Tereski dostanie ksiądz – może jeszcze nie wie - ale Danusia tak zadecydowała. 
Moi Kochani – malujmy, cieszmy się wspólnym byciem ze sobą, spotkaniami, integracją (choć to wszystko to samo, ale mocniej brzmi). Koniec roku pozbawił nas pracowni plastycznej w starej szkole na Podhalańskiej – ale wiecie już, że wszystko ma swój koniec tylko po to, żeby zaczęło się NOWE! 
Też kocham malować – kłaniam się „pędzlowatym”

Małgorzata Kaznowska

Ps: Wernisaż uświetnił występ naszego Kabarety – dziękujemy wielce naszym koleżankom za trud przygotowania no i tremę występu. Ale było fantastycznie Brawo!!! 


Minione wydarzenia roku akademickiego 2019/2020