:::Informacje w sprawie ochrony danych osób fizycznych

Sekretariat czynny:
poniedziałki, środy, piątki
 11.00-13.30
ul. Orkana 47 
Telefon: 606 530 239
Mail: uniwersytet3@gmail.com
Serdecznie zapraszamy


 


 
 

 

 wosk się nie lał, ale …


i tak było magicznie. Nie dlatego, że każdy chce tych andrzejkowych czarów- marów, bo dzisiaj to „Walentynki” zastąpiły i obyczaje św. Katarzyny (dla mężczyzn) i św. Andrzeja (dla kobiet), ale dlatego, że byli przemili goście, a nawet i odświętni. Ostatniego dnia listopada odbyła się w naszej siedzibie uroczysta wystawa prac sekcji plastycznej pod okiem nowego instruktora, brata śp. Janka – Piotra Koleckiego. Wszystko było inaczej, ale chyba dobrze, choć mało która z nas wierzy, że Jasiek patrzy na nas z góry! To mało prawdziwe – może kiedyś uwierzymy – nie wiem! Dzisiaj jeszcze nie. 
Wystawa inna, choć temat ten sam. Ołówek i gumka, brak wiedzy anatomicznej okazał się wyzwaniem ponad miarę, ale na pierwszy raz (choć narzekania były)nie wyszło tragicznie. Wskazówki : kierunek i proporcja – dotarły do nas i – taki mały cud! Gorczańskie krajobrazy nie są nam obce, ale malowanie na „hasło” jest trudne. Jednak udało się. Tak uważam. 
Pan Burmistrz - mimo szaleństwa zajęć - nas nie zawiódł i był naszym honorowym gościem. Nie odmówił też naszego zaproszenia po raz pierwszy Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego pan Marek Kurzeja z żoną Anną, którzy nie dość, że uświetnili nasze spotkanie, to olśnili mundurowo. Każdy wie, że „za mundurem…… no…, nawet seniorki sznurem”. Dostałyśmy w prezencie kalendarze i książki o roślinności naszego regionu. Wielce dziękujemy i .., czujcie się Państwo na zawsze zaproszeni na nasze skromne uroczystości – bo z Wami robi się czarownie i odświętnie. Nie zawiódł -jak zawsze nasz Starosta, a zarazem Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Skowron. Dziękujemy, że znaleźliście czas dla nas, bo to ważne i nobilitujące. 
Całość wydarzenia uświetnił występ kabaretu naszego RUTW, który już dzisiaj sprostuję, z nazwy „Zielono mi” przekształcił się w „Babskie pogaduchy” pod czujny, pilnym i pracowitym władaniu Ani Rodzik. Było wesoło, radośnie i niesamowicie miło – bo scenka „Siedemdziesiąte urodziny” okazała się tzw. wisienką na torcie, a po niej piosenki dogodziły humorom. 
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do estetyki wystawy, do poświęconego czasu próbom kabaretowym i do uświetnienia naszego wspólnego pobytu, któremu przewodziła nasza pani Prezes Ela Szarawara i liderka sekcji plastycznej Monika Krzemińska przy współpracy z plastyczkami. Zosi Sokół dziękuję za przygotowanie aktualnej księgi pamiątkowej i każdej z osobna za wkład pracy. Jesteście WIELKIE dziewczyny. Kłaniam się do następnego spotkania - mimo wszystko. 

Małgorzata Kaznowska

Zdjęcia M.Kaznowska i Jan Ciepliński w :::GALERII 


Spotkanie z nowymi członkami RUTW
17 listopada 2021 r. odbyło się spotkanie Zarządu i Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej z nowymi członkami RUTW. Prezes Elżbieta Szarawara przedstawiła ideę działalności UTW oraz zapoznała z pracą poszczególnych sekcji działających w RUTW. 

Nowi członkowie, w liczbie 7 osób, opowiedzieli o motywach podjęcia decyzji bycia członkiem Stowarzyszenia oraz udzielili krótkiej prezentacji swojej osoby. Większość z nich przybyła do Rabki-Zdroju na emeryturze, uznając to miejsce jako przyjazne na tym etapie życia. 
Nowi słuchacze wyrazili chęć aktywnego uczestniczenia w życiu RUTW. Spotkanie upłynęło w miłej, pogodnej atmosferze. 

Krystyna Wojdyła


Powinien być Dniem Chwały, 
ale nie wiem ,czy tegoroczny taki jest …?


:::ZDJĘCIA

Jak rokrocznie i w tym roku uczciłyśmy już 103 rocznicę Święta Niepodległości . W kameralnym gronie słuchacze Rabczańskiego UTW spotkali się w swojej siedzibie na „lekcji wspólnego śpiewania” pieśni patriotycznych. Przygotowane śpiewniki pomogły we wspólnym odśpiewaniu bliskich sercom naszym pieśni i piosenek – bo takie też są. Te znane w naszych domach od zawsze: „ Pierwsza Brygada”, „Ułani, ułani”, Marsz, marsz Polonia” i wiele innych , które wskrzeszają nasze dusze i serca , niezależnie od daty urodzenia , poglądów politycznych czy miejsca zamieszkania. Melodie i słowa odnawiają w nas wspólnotę i nowy patriotyzm – bo czasami go gubimy, a ostatnio jakoś częściej. 
Dziękujemy wszystkim przybyłym na to spotkanie, bo renowacja tych wspaniałych chwil nie jest możliwa w pojedynkę, musi być w grupie, wspólnocie, a siła tego bycia - to wolność!
To tak merytorycznie - bo trzeba.
A teraz dla nieobecnych z różnych względów – bo przecież to i czas przeziębień i spotkań rodzinnych, czekania na busa, odbioru z nich bliskich i przygotowania strawy, ale i do tych leniwych, opornych, którym się nie chce, bo po co ? No to żałujcie! Była wspaniała jedność. Dziewczyny śpiewały pełną parą i sercem, a wisienką na tzw. torcie była blaszka ciasta od naszej nowej koleżanki Jadzi Głowackiej. Ciast domowych podczas naszych licznych spotkań przez te iks lat było wiele od : Patrycji Przywolskiej (naszej ukochanej sekretarki),Anki Kwaśniewskiej, Soni Maryńczuk, Władzi Kopytek, Krysi Syrek, Niny Stelmach, Bożenki Sularz, Zosi Chuda, Zosi Knotz i Krysi Weker i innych cudnych gospoch, ale wszystkich nie pamiętam i jakoś nie miałam do dzisiaj okazji o tym napisać. Dzisiejsze ciasto – ananasowe na biszkopcie z podpieczoną bezą (z czego tłumaczyła się nasza sponsorka) pachniało porannym Wiedniem (proszę nie doszukiwać się ani Sobieskiego – choć pewnie chętnie by skosztował, ani odsieczy, ani husarii ), a nawet wieczornym Monte Carlo – bo wiem ,jak pachną te miasta i rankiem, i nocą. No cóż - żałujcie i śpiewani i wspólnoty i zapachu, jaki nam towarzyszył. 
A a a - byłabym zapomniała – Jadzia przyniosła najprawdziwszą pod słońcem szablę po swoim dziadku z tychże czasów – którą umieściłyśmy na honorowym miejscu. DZIADKU Jadzi!! CZEŚĆ I CHWAŁA! 

Małgorzata Kaznowska
Foty: Janeczek Ciepliński i ja 


11 pażdziernika odbył się Rajd im. J.Kawalca. 

Za nami V Rajd im. Juliana Kawalca, organizowany przez stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku w 105 rocznicę urodzin pisarza. Około trzydziestu osób, w większości słuchaczy uniwersytetu ruszyło na wędrówkę z Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju na Maciejową.

W miejscu startu, na placu "Pod Grzybkiem", powitał wszystkich uczestników w imieniu organizatorów Marek Szarawarski, który przypomniał historię rajdu. Jego celem jest upamiętnienie Honorowego Obywatela Rabki-Zdroju, pisarza, autora słynnej "Harfy Gorców", poety i publicysty Juliana Kawalca, przez lata związanego z uzdrowiskiem. Pierwszy rajd odbył się w 2016 roku, w 100 rocznice urodzin pisarza, przypadającą na 11 października. Wtedy też w Parku Zdrojowym otwarto alejkę jego imienia.

W drodze na Maciejową uczestnicy rajdu zatrzymali się obok domu Juliana Kawalca, gdzie wspominali poetę.

Organizatorami rajdu byli: Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku i Urząd Miejski w Rabce-Zdroju.
Zdjęcia: Piotr Kuczaj


Cztery lata w plecy – czas już nie leci tylko za……..

więcej zdjęć w :::GALERII

28 września 2021 r. o 16.15 Zarząd i Członkowie Rabczańskiego UTW zebrali się w Sali Obrad użyczonej przez gościnnych Włodarzy miasta na Walnym Zebraniu, raz - na okoliczność zakończenia kadencji miłościwie panujących nam przez ostatni okres trzech Prezesek, a dwa – wyborczym. Po małym zamieszaniu wypełniania nowych deklaracji (nowością jest obowiązująca Klauzula RODO), podpisywaniu listy obecności, która w tej sytuacji była prawie świętą i odśpiewaniu Gaudeamus - kończąca kadencję pani Prezes Elżbieta Szarawara przedstawiła zebranym sprawozdanie merytoryczne. I tu muszę panującą nam Prezes mało, że pochwalić, ale i się zachwycić. Nie było przecież łatwo. Sprawozdanie miało być nudne, ale nie było. Zebrane i przedstawione wszystkim dane pokazały ogrom pracy wykonanej przez Zarząd. Szaleństwo po pożarowe ogarnęła panująca w tym okresie Grażyna Lysy – za co chapeau bas, choć jak się łatwo domyślić nie sama. Wszystkim zaangażowanym w ratowaniu dobytku i mienia podziękowanie złożyła obecna Prezes, a na zakończenie spotkania dziękował również i nasz Starosta Michał Skowron, który sam osobiście był zaangażowany i nie szczędził sił w pomocy. Podczas remontowania nowej siedziby (zasponsorowanej przez UM i tu ukłon w stronę Burmistrza i pani Kierownik ZGM – Marii Nowackiej), doposażeniu jej w niezbędności zmierzyła się jej następczyni Lidia Gilewicz – i czuła się w zakupach śrub, dech, krzeseł i innej drobnicy koniecznej przy wykończaniu – jak ryba w wodzie. Ela, przyszła niby na „gotowe”, ale nie wiedziała, że przyjdzie jej stawić czoła pandemicznym obostrzeniom, które wywróciły do góry nogami Stowarzyszenie organizacyjnie, towarzysko, rozliczeniowo i pod każdym ludzkim względem wnosząc chaos i wytrącając wszelką normalność z rąk i pomyślunku. No cóż, PODZIWIAMY i DZIĘKUJEMY.
Finansowe dane przedstawiła nasza Skarbnik Zosia Chuda, działania KR - jej szefowa Izabela Mateja, a plan działania na rok akademicki 2021/2022 wiceprezes Krystyna Wojdyła. Ustawy zatwierdzające co trzeba przeszły jednogłośnie i zostały podpisane przez Prezydium Walnego Zebrania Członków. 
Niezwykle sprawnie Zebranie prowadziła fachowo Beata Śliwińska – powołując odpowiednie Komisje, które to czuwały nad reżimem wyborczym, bo na takie tory zmierzyła druga część Zebrania. 
Ponieważ chętnych do pracy nie było – zgłoszone osoby do nowego Zarządu wyraziły zgodę na kandydowanie i jednogłośnie w jawnych wyborach zostały wpisane na listę nowego Zarządu, który będzie się borykał z nieznanymi jeszcze dzisiaj trudnościami. Zarząd w okrojonym składzie (było siedem osób, obecny liczy pięć) został bez zmian, tj: 
Prezes Elżbieta Szarawara, 
a w skład członków weszli: Krystyna Wojdyła, Zofia Chuda, Wanda Putuiatycka i Ewa Rypel
Na najbliższym zebraniu Zarząd się ukonstytuuje. Natomiast nowiuchna i świeża, jak bułeczki niejakiego Krasińskiego, została powołana jednogłośnie Komisja Rewizyjna w składzie: Beata Śliwińska, Grażyna Lysy i Piotr Sumara. Dla grupy odważnych – nie powiem samobójców - GRATULACJE! i życzenia POWODZENIA! Udzielono też informacji, że Grażyna Lysy, Uchwałą Zarządu, została wybrana naszym reprezentantem w Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Aleksandrze Kopczyńskiej i Andrzejowi Knotzowi i byłej Komisji Rewizyjnej w składzie: Iza Mateja, Cecylia Maryńczuk i Jadwiga Bryniarska gorące słowa wdzięczności i podziękowania za dwu kadencyjną pracę.
Nowemu Zarządowi, jak i Komisji Rewizyjnej, która jest wespół – zespół równie ważnym ciałem Stowarzyszenia życzymy odwagi, pomysłów, wytrwałości i zdrowia nade wszystko w pracy do 2025roku. 

(byłam tam) Małgorzata Kaznowska 
:::Zdjęcia Janeczek Ciepliński i deczko ja. 


Minione wydarzenia roku akademickiego 2020/2021