Sekretariat czynny 
od poniedziałku do piątku 
w godzinach 9:00-14:00
tel.: 606 530 239


Serdecznie zapraszamy


 


 
 


 

 

  :::Informacje w sprawie  ochrony danych osób fizycznych

  ::: Informacje o naszych planach na rok akademicki 2018/19 oraz harmonogram zajęć w zakładce [PLAN ZAJĘĆ]


Proponujemy - :::wyjazd nad Bałtyk lub do Chorwacji


„Czekoladki”

Działająca przy naszym UTW grupa teatralna przygotowała kolejny spektakl. Tym razem jest to komedia kryminalna Bożeny Kupis-Kucharskiej pt. „ Czekoladki”. Występują : Grażyna Lysy, Sonia Maryńczuk, Bożena Sularz, Beata Śliwińska, Anna Wzorek. Swojego głosu (nagranie na płycie) użyczył też Roman Lysy. Reżyserowała Alicja Sokołowska.

Akcja sztuki toczy się w zimowy wieczór, w domu położonym na uboczu. Bohaterki znajdują się w trudnej sytuacji, co wyzwala w nich złość i wzajemne pretensje.

Sztuka trwa godzinę. Nie była łatwa do przygotowania. Wszystkie aktorki prawie cały czas są na scenie, każda musiała opanować, oprócz swojej roli ,teksty partnerek , by prowadzone dialogi toczyły się płynnie. Panie same  przygotowały dekoracje i rekwizyty. Wszystko to wymagało dużego wysiłku i zaangażowania. A trema podczas występu była wyjątkowym obciążeniem.

Spektakl podobał się publiczności. Gromkie brawa, słowa uznania i gratulacje są dla aktorek nagrodą za włożony wysiłek.

      
Fotorelacja Jana Cieplińskiego

Sztuka „Czekoladki” będzie jeszcze kilkakrotnie wystawiana. Najbliższe przedstawienie odbędzie się 28 listopada o godz. 16.00 w Sali Spółdzielni Mieszkaniowej. Serdecznie zapraszamy.

Anna Wzorek


„…marsz, marsz Polonia „

Uroczystości w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj nie obyły się w naszym mieście bez koncertu chóru Cantabile pod dyrekcją Zosi Zborek. W imieniu Miejskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kawiarni Zdrojowej wszystkich gości powitała liderka chóru Beata Śliwińska. W wypełnionej po brzegi sali – a nawet i poza jej brzegi - rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, które od wieków wpisały się w nasze dzieje. Teksty tworzyli najwięksi poeci i kompozytorzy, ale obok nich powstawały spontanicznie pieśni w szeregach powstańczych, żołnierskich, na polach bitewnych, w domach rodzinnych, zwłaszcza podczas zaborów, wojen , na emigracji. W najtrudniejszych chwilach dodawały otuchy, podsycały patriotyzm, ożywiały wiarę w zwycięstwo. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, nieraz w głębokiej konspiracji, stanowią pamiątkę przeszłości, o której nie wolno zapomnieć.

Spotkanie, tradycyjnie już, podzielone było na dwie części. W pierwszej wystąpił chór z repertuarem z lat 1914-1920. W drugiej, posiłkując się śpiewnikami, wspólnie śpiewaliśmy najbardziej znane pieśni patriotyczne.” Marsz Strzelców” wyjątkowo jest utworem wcześniejszym, powstał bowiem w okresie powstania styczniowego, ale swój renesans przeżywał w okresie legionów i do dzisiaj jest hymnem Polskiego Związku Strzeleckiego.


:::zdjęcia

Zgodnie z zapowiedzią, półgodzinny koncert zakończyło wspólne śpiewanie ze zgromadzoną widownią, co jak zawsze spotkało się z ogromnie przychylnym przyjęciem, ochoczym i serdecznym odzewem publiczności.

Dziękujemy Zosi za przygotowanie repertuaru.
Do usłyszenia na wspólnym kolędowaniu .

Podparłam się troszkę tekstem Beaty Śliwińskiej,
co mi anielsko ułatwiło pisanie tejże notatki. Dziękuję.

Małgorzata Kaznowska


Jesteśmy w Słowackim

Moliera nie potrzeba nikomu zachwalać, bo On, jak każdy wielki artysta broni się sam. Tym bardziej nie będę wyrażała ogólnie akceptowanych zalet i walorów artystycznych Andrzeja Grabowskiego – odtwórcy głównej roli, bo choć jako Ferdka Kiepskiego część narodu go kocha, a część lekceważy, jednakże wielkości i splendoru ani jedna, ani druga strona mu nie odmawia.

Samo bycie w teatrze tej klasy jest przeżyciem, choć patrząc po odzieniu młodzieży – jeszcze 20 lat temu żaden uczeń, od wiejskiej szkoły po te znaczące dla notabli nie odważył by się przyjść do teatru w trampkach czy tenisówkach – co dzisiaj jest niestety i żalem, ale normą. A granie na Smatfonie podczas spektaklu – no cóż – nie ma z czym porównać, choć te biedne 20 lat temu można było przyjść do teatru z miniaturowymi szachami na tzw.„magnesik” i też odegrać kilka partyjek, ale nikomu to nie przyszło do głowy.

Nie zawiodło senioralne towarzystwo – panie w strojnych bluzkach, ozdobione biżuterią – nie koniecznie w brylantach, ale widać było staranie. Panowie w garniturach, a odprasowane koszule rzucały się w oczy – no i to jest taki malutki szacunek i dla twórcy gmachu i dla artystów. Dziękuję wszystkim bardzo, za tę odświętność.

Dziękujemy organizatorom (mam na myśli Krysię Wojdyłę no i Zarząd, który sypnął kasą) za zorganizowanie biletów i transportu - bo czuliśmy się bądź co bądź luksusowo. Wszystko podane pod tzw: nos. Czego jeszcze chcieć do szczęścia?

Nie pominę nocnego spaceru pod Wawel ulicami Krakowa. Lekko zamglone, bajkowo oświetlone miasto robi wrażenie, zresztą każde miasto nocą to zupełnie inne niż to dzienne. Hmmm….., skojarzyłam to trochę z facetami. Niezauważalne w dzień kamienice i zaułki przy odrobinie światła, nagle stają się bajeczne, pełne magii i czarują nas swoją tajemniczością.  Czy ktoś tak ma?

 

Do następnego razu. Kłaniam się w odświętnej sukience i szpilkach
Małgorzata Kaznowska


Wolni czy zniewoleni ?

23 października br. znowu mieliśmy szczęście wysłuchać wykładu p.prof. Anny Mlekodaj. Miało być o “Chłopach” Reymonta, ale było o WOLNOŚCI, która jest preambułą do losów człowieka.
Trzeba było pilnie uważać, ponieważ filozoficzny aspekt był dominujący, a w tym nie jestem biegła.
Cena wolności jest najczęściej ogromna, bo wolność obciąża, zobowiązuje, nie jest łatwa i zmusza do wyboru, dlatego często od niej uciekamy, oddając się we władanie czemuś lub komuś, bo tak wygodniej i bezpieczniej. I tak obnażono jakby drugą stronę Księżyca - masochizm, sadyzm, destrukcję i konformizm – bo to nasza ucieczka. A co na ten temat mieli do powiedzenia wielcy myśliciele?
Sartr twierdził, że człowiek jest “skazany na wolność”, Platon, że to istnienie dobra, w którym chcemy uczestniczyć, Arystotelesowi do tego wszystkiego był konieczny “akt woli”. Kant podparł się autonomią woli, ale na gruncie moralności i sprowadził wolność do bycia postulatem praktycznego rozumu. Sokrates i Antystenes uważali, że prawdziwą wolnością jest wolność ducha, jaką daje filozofia. Etyk Epiktet, w zależności od naszej woli, wszystko podzielił na zależne od niej (dobro i zło) i niezależne (cierpienie: bierze się z mylenia tego, co od nas zależy, z tym, co od nas nie zależy). Ulubieniec ks. Tischnera Hegel wyróżnił “wolność od czegoś” (zewnętrzna- to wolność, np: od prześladowań, strachu, głodu-jej brak łatwo zdiagnozować) i “wolność do czegoś”(wewnętrzna, ewangeliczna).

Za sprawą aksiologii MaxaSchelera wyodrębniono podział wartości na cztery poziomy uczuć:

 1. hednonistyczny - zmysłowy (krótkotrwała przyjemność, radość, szczęście z drobiazgów, dobra o charakterze utylitarnym),
 2. witalny- przypisywany człowiekowi jako istocie aktywnej i świadomej (sytuacje, które są nośnikami życiowymi oraz zalety i wady, np. zdrowe ciało i fitness, zadbanie i akceptacja, energia, siła ducha i słabość, szlachetność i podłość),
 3. duchowy- możliwy do włączenia percepcji duchowej (piękno i brzydota, prawość i bezprawie, poznanie prawdy, patriotyzm, rodzina),
 4. religijny -urzeczywistnienie go całkowicie pochłania podmiot ludzki – wypełnia nas miłość Boża i wiara.

Przy czym jedynie na trzecim i czwartym poziomie możliwe jest zadanie pytania : jeżeli chcesz ?
Ponieważ jednak, bywają sytuacje, w których udaje nam się zamanifestować wolność, Tischner wprowadził połączenie wartości z wolnością i pokazał, że WOLNOŚĆ jest kluczem do WARTOŚCI, co w skrócie prezentuje się tak:

Okoliczności sprzyjające wolności :

I rezygnacja z odwetu (dobro za zło, akt przebaczenia jest początkiem bez tworzywa),
II. wspaniałomyślność I bezinteresowność,
III. pokora ( uznanie siebie takim, jakim jestem w tym momencie -przeciwieństwo samozakłamania),
IV. ubóstwo (ale nie bieda; mieć jakby się nie miało - model franciszkański = zachwyt nad światem),
V. lęk przed śmiercią – być i trwać.

Można by jeszcze długo i o moralności i o ..., a począwszy od ewangelii o “kuszeniu...”, dlatego zainteresowanych tematyką odsyłam w wolnych chwilach na niezliczone strony internetowe. Bo może przyjdzie dzień, że przyda się wiedza w rozmowie z wnukami, dziadziu, a po co jest wolność”?
Zakończę “Ptaszkami w klatce” Krasickiego, choć tego niebyło podczas wykładu, ale dla mnie to tekst ponadczasowy  i nieustannie aktualny – choć demokracja już u nas zawitała, a aa jednak....,

"Czegóż płaczesz? - staremu mówił czyżyk młody -
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody".
"Tyś w niej zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce - i dlatego płaczę".

ufff... Małgorzata Kaznowska

           


14.10.2018 r odbył się w Krakowie 5 PZU CRACOVIA PÓŁMARATON KRÓLEWSKI . Na trasę wyruszyły 8773 osoby, na linii mety zameldowało się 8739 osób (odejmowanki sami sobie robimy), a brała w nim udział nasza Wiceprezes Rabczańskiego Uniwersytetu Marysia Zachara, która zajęła w swojej kategorii wiekowej 60 +…………….. 6 miejsce. Co uważamy za mega sukces!!!

  

Dlatego Marysiu - GRATULUJEMY serdecznie – nie zazdrościmy, bo to by było, jakby rybie zazdrościć łusek! NIKT Ci nie dorówna, choćby tak zwany skały y y y…. tegezzzz… DOCENIAMY, PODZIWIAMY i WSPIERAMY na dalsze PÓŁ I CAŁOMARATONY !!!

MARYSIU JESTEŚ PRZEWIELKA - .

Zarząd i M.K.


NORDIC WALKING

Nordic Walking  to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Z tego powodu osoby go uprawiające angażują więcej partii mięśni, chociaż mniej intensywnie.  Mięśnie (m.in. klatki piersiowej,  ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:

 • rozwija się siła i wytrzymałość ramion,

 • łatwość wchodzenia na wzgórza,

 • spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,

 • zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,

 • redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,

 • odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

     

Nordic Walking można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy tuszę, zarówno nad morzem, w lesie, parku oraz w górach – przez cały rok.
To informacje zawarte w encyklopedii. W naszym UTW grupa Nordic Walking działa od wielu lat. Jej uczestnicy spotykają się raz w tygodniu i wyruszają na trasy po Rabce i najbliższej okolicy, Od czasu do czasu robimy dalsze wycieczki. . Byliśmy m.in. w Dolinie Chochołowskiej, na Wiktorówkach i Rusinowej Polanie , w Dolinie Strążyskiej, na Maciejowej, Starych Wierchach, Rabskiej Górze.
Celem naszej ostatniej wycieczki była Snieżnica. Wyruszyliśmy z Przełęczy Gruszowiec. W drodze na szczyt zatrzymaliśmy się w pięknym Ośrodku Rekolekcyjnym, potem przy stacji kolejki krzesełkowej. Zakończeniem był obiad w Gruszowcu w barze o wdzięcznej nazwie „Pod cyckiem”.
Grupa Nordic Walking uczestniczy zawsze w rajdach organizowanych przez nasz UTW ( Rajd Integracyjny, Rajd im. J.Kawalca) oraz corocznym ogólnopolskim rajdzie studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Liderką sekcji Nordic Walking jest Krystyna Weker. Spotykamy się w każdą środę o godz. 10.00 w parku pod Grzybkiem.

        

ZAPRASZAMY
Anna Wzorek


….”płynie Wisła płynie”

Jeszcze dobrze nierozplanowane zajęcia, trwa szamotanie z podziałami na grupy i tworzenie umów dla wykładowców i trenerów, a nasze chórzystki już dały w niedzielę ( 07 października br.) koncert w rabczańskim ZOL-u w szpitalu miejskim. Repertuar lekkich ludowych piosenek ogólnie lub mniej znanych przypadł nie tylko do gustu pensjonariuszom, co do serca, a widziałam to w rozpromienionych oczach, uśmiechu i wtórowaniu. Tak sobie myślałam, co się teraz komu przypomina?, bo przecież wspomnienia się nie starzeją nigdy w przeciwieństwie do ciała. Radość dawania jest nie tyle wielka, co ma atomową siłę, a rykoszet wdzięczności przenosi góry. Na koniec zostałyśmy wszystkie (łącznie ze mną) obdarowane kwiatami robionymi ręcznie przez pacjentów, co było rozczulającym wyrazem podziękowania za występ.
Jest zaproszenie od opiekunki na kolędowanie - a Zosia (nasza dyrygentka) nie odmówiła.
Czekajcie na nas w zdrowiu.

   
:::fotorelacja

Małgorzata Kazanowska


Po raz trzynasty

02 października AD 2018 odśpiewaliśmy Gaudeamus igitur – rozpoczynając niemal w przededniu tragicznego pożaru naszej bazy - nowy rok akademicki i wbrew nieszczęściu, niech będzie szczęśliwym rokiem działalności naszego Uniwersytetu – a co ważniejsze naszej wspólnoty, bo przecież taką jesteśmy. Dzięki gościnności włodarzy kina „Śnieżka” na podium powitała nas obecna Prezes Grażyna Lysy, przedstawiając nowym przybyłym – a przypominając wiernym starym studentom skład Zarządu. Gościnnie prezentację o „Kobiecie i mężczyźnie w rozrachunku matematycznym” przedstawiła nam Pani Burmistrz Ewa Przybyło, co uświetniło nasze spotkanie.

Przygotowane ekipy do zapisów chętnych uwijały się jak w ukropie, bo świeży narybek było widać gołym okiem., z czego jesteśmy radzi i serdecznie Was i tu witamy, a że i stara gwardia nie zawiodła, były najprawdziwsze kolejki. Jest nas na dzień dzisiejszy ……………

Życzę wszystkim w zdrowiu, sprawnie i w pełnej satysfakcji zaplanowanych zajęć, spotkań, ćwiczeń, a nawet tanecznym krokiem dotarcia do zakończenia całorocznych zmagań i spotkania w czerwcu na ognisku pod Krzywoniem.

Małgorzata Kaznowska

     
::: Fotorelacja Piotra Kuczaja, Lidii Gilewicz i Małgorzaty Kazanowskiej


IV Rajd Integracyjny

28 września po raz czwarty odbył się Rajd Integracyjny w Rabce-Zdroju, w którym wzięło udział blisko 80 osób. Pomysłodawcami Rajdu są członkowie Rabczańskiej Rady Seniorów, a organizatorem spotkania Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tradycyjne rozpoczęcie Rajdu odbyło się w Parku Zdrojowym „Pod Grzybkiem”. Przewodnicząca Rady Seniorów Krystyna Wojdyła powitała zebranych, wśród których znaleźli się członkowie RUTW, pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Radość Życia”, podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz wolontariusze. Przewodnicząca RRS powitała również gości i uczestników rajdu oraz podziękowała organizatorom i władzom miasta za wsparcie. Wśród uczestników spotkania byli m.in. prezes RUTW Grażyna Lysy, burmistrz Ewa Przybyło, wiceburmistrz Robert Wójciak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Szarawara oraz radny powiatowy Marek Szarawarski.

Po części oficjalnej uczestnicy otrzymali pamiątkowe przypinki oraz kolorowe balony i ruszyli na spacer po Parku Zdrojowym w kierunku szałasu pod Krzywoniem. Tam na wszystkich uczestników czekał poczęstunek. Zorganizowano też różne gry i zabawy, a także tańce.

Wszystkim zaangażowanym w organizację Rajdu serdecznie dziękujemy.


:::fotorelacja Jana Cieplińskiego

IV Rajd Integracyjny w Rabce-Zdroju był współfinansowany przez Urząd Miejski w Rabce –Zdroju w ramach realizacji zadania publicznego.


Szanowni Państwo, drogie koleżanki i koledzy,

9 września 2018 r. nasze Stowarzyszenie w wyniku pożaru straciło swoją siedzibę oraz dużą część wyposażenia i dokumentacji. To nieodżałowana strata dla wszystkich Członków RUTW oraz innych osób i organizacji, które na co dzień prowadziły w tym miejscu zajęcia i spotkania.

Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku korzystało z biura w budynku Galerii „Pod Aniołem” od stycznia 2014 roku. To właśnie tam odbywały się spotkania m.in. z okazji Dni Seniora, Dnia Kobiet, spotkania noworoczne oraz część zajęć dydaktycznych. Czas spędzony w tym miejscu był dobrym czasem dla naszego Stowarzyszenia. Dzięki bliskiej współpracy z Urzędem Miejskim, Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Waszej pracy udało się zorganizować wiele pięknych i ważnych wydarzeń, tu rodziły się nowe inicjatywy i realizowano nowe projekty.

Obecnie dzięki uprzejmości Pani Burmistrz Ewy Przybyło udało się zorganizować tymczasowy sekretariat. Będzie się on mieścił w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej 2 na parterze w pokoju 04, e-mail: uniwersytet3@gmail.com. Numer telefonu: 606 530 239.

W związku z wyjątkową sytuacją w jakiej znalazło się nasze Stowarzyszenie prosimy o wyrozumiałość i dostosowanie się do tymczasowych warunków. Prosimy, w miarę możliwości, o załatwianie spraw związanych z RUTW poprzez kontakt telefoniczny, mailowy lub poprzez liderów sekcji. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie nie sprawi Państwu dużych problemów. Ponadto prosimy o zaangażowanie i pomoc w kontynuacji działań naszego Stowarzyszenia. Wiemy, że jak zawsze możemy na Was liczyć.

w imieniu Zarządu RUTW
Grażyna Lysy


 

KLAUZULA INFORMACYJNA

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), publ. Dz. Urz. UE L Nr 119, s. 1 informujemy, iż:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Zarząd Stowarzyszenia Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku (ul. Parkowa 5, 34-700 Rabka-Zdrój, telefon kontaktowy: 606 530 239).
  2. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych mogą Państwo kontaktować się z Zarządem Stowarzyszenia Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku .
  3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji obowiązków prawnych ciążących na Administratorze.
  4. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji ww. celu z uwzględnieniem okresów przechowywania określonych w przepisach odrębnych, w tym przepisów archiwalnych.
  5. Podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. c) ww. Rozporządzenia.
  6. Odbiorcami Pani/Pana danych będą podmioty, które na podstawie zawartych umów przetwarzają dane osobowe w imieniu Administratora.
  7. Osoba, której dane dotyczą ma prawo do:

- dostępu do treści swoich danych oraz możliwości ich poprawiania, sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także - w przypadkach przewidzianych prawem - prawo do usunięcia danych i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych.

- wniesienia skargi do organu nadzorczego w przypadku gdy przetwarzanie danych odbywa się z naruszeniem przepisów powyższego rozporządzenia tj. Prezesa Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.

Ponadto informujemy, iż w związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych nie podlega Pan/Pani decyzjom, które się opierają wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu, o czym stanowi art. 22 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Informujemy również, że wszystkie wydarzenia organizowane
i współorganizowane przez Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku mogą być rejestrowane (filmy, zdjęcia, artykuły, itp.) i publikowane na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, w kronikach pamiątkowych, artykułach prasowych, itp.

 


Wydarzenia roku akademickiego 2017/18