Rok akademicki 2016/17


Wczasy nad morzem – Krynica Morska

To był już piąty nasz wakacyjny wyjazd nad morze. Tym razem byliśmy w Krynicy Morskiej. Początkowo nie wszyscy byli zadowoleni z wyboru miejscowości, bo nie leży nad pełnym morzem. Ale Krynica okazała się pięknym kurortem , bardzo malowniczo położonym. Mierzeja Wiślana ma w tym miejscu ok. 1 km szerokości, z jednej jej strony jest zalew z portem jachtowym, z drugiej morze z piękną, szeroką plażą. Spacerowaliśmy więc kilometrami plaży, brodziliśmy w wodzie, gdy pogoda pozwalała, opalaliśmy się.
Sama miejscowość jest duża, są tu liczne ośrodki wczasowe mieszczące się w nowoczesnych budynkach lub w starych, zadbanych domkach. Smażalnie ryb zapraszają na smaczną rybkę ( największym powodzeniem cieszyła się u nas flądra), a cukiernie i kawiarenki na pyszne ciasta ( tu w czołówce był torcik bezowy) .Liczne punkty sprzedaży biżuterii srebrnej i bursztynowej przyciągają damską część wczasowiczów.
Ośrodek „Jantar”, w którym mieszkaliśmy , składa się z niewielkich domków, byliśmy ulokowani więc w różnych jego częściach. Spotykaliśmy się wszyscy podczas posiłków. O wspaniałym wyżywieniu nie będę pisać, bo objadaliśmy się ponad miarę. Ośrodek organizował dla nas różne atrakcje – 2 wieczorki taneczne, 2 ogniska z pieczeniem kiełbasek, wycieczki do Malborka, Fromborka oraz Elbląga . W Malborku zwiedzaliśmy zamek krzyżacki, we Fromborku szukaliśmy śladów Kopernika. Do Elbląga płynęliśmy pięknym kanałem .Kanał Elbląski jest ciekawostką na miarę światową i został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.. Przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów sięga 100 m. Osobliwością jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody. Tak więc stateczki częściowo płyną wodą, a częściowo zjeżdżają z górki po szynach.
Pogoda w tym roku nie była rewelacyjna , ale deszcz nie padał, spędzaliśmy więc całe dnie na świeżym powietrzu wdychając jod i podziwiając morskie fale, których piękno rosło wraz z pogarszaniem się pogody. A wieczorem ogrzewały nas w domkach ciepłe kaloryfery.


:::zdjęcia 

Nie sposób jest nie wspomnieć o wyjątkowej atrakcji Krynicy Morskiej – o dzikach, które czują się tu świetnie. Dziki chodzą po ulicach, zaglądają na podwórka, na teren ośrodków. W mieście wiszą ogłoszenia informujące ,jak należy zachować się w przypadku spotkania się z tym dzikim zwierzem. Chyba wszyscy uczestnicy naszego turnusu mieli przyjemność takiego spotkania.

To były piękne dni. Powtórka za rok.


Nordic Walking – wakacje 2017

Działająca przy naszym UTW grupa Nordic Walking spotykała się także podczas wakacji. Co tydzień wyruszaliśmy na wycieczki w okolicy naszego uzdrowiska, pokusiliśmy się też o małe wyprawy w Tatry. Przeszliśmy okoliczne górki – Banię, Krzywoń, szlak rabczańskich kapliczek , Rabską Górę. A w Tatrach – Wiktorówki i Polanę Rusinową, Doliny : Chochołowską, Strążyską, Za Bramką.
Każda z tych wycieczek sprawiała nam wiele radości. Podziwialiśmy piękne widoki, góry, potoki, schroniska, pamiątkowe głazy i tablice, kościółki . Cieszyliśmy się wspólną drogą , dzieliliśmy się smakołykami z naszych plecaków.
Szkoda, że lato jest takie krótkie, bo przed nami jest „tyle dróg do odkrycia”.


::: zdjęcia


W dniach 20-23 września byliśmy we Lwowie
Dzień 1 – wyjazd w rano , po drodze spacer po Przemyślu (przepiękne, stare miasto, którego historia sięga VII wieku. Przez ogromną liczbę zabytków oraz swoje położenie miasto często jest nazywane Rzymem północy). Przejazd do Lwowa, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2 – śniadanie, zwiedzanie Lwowa: Stare Miasto- rynek, Katedra rzymsko- katolicka, kościół bernardynów, Teatr Wielki Opery i Baletu, Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orląt Lwowskich, Kościół Bernardynów, kaplica Boimków, powrót do hotelu. Uroczysta obiadokolacja z wieczorem lwowskim, nocleg .
Dzień 3 - śniadanie, wycieczka objazdowa : Olesko- miejsce urodzenia Jana III Sobieskiego, Poczajów- Sanktuarium
Maryjne - Ławra Poczajowska (unikalny w skali światowej zespół cerkwi ze wspaniałymi mozaikami), powrót do Lwowa, obiadokolacja, nocleg.  
Dzień 4 - Śniadanie, Cd zwiedzania Lwowa, Kopiec Unii Lubelskiej- panorama miasta, Pomnik Mickiewicza, czas wolny - obiad we własnym zakresie, wyjazd w drogę powrotną. Powrót w godzinach nocnych.


::: zdjęcia


24-26 sierpnia 2017 r. – Wycieczka o Kudowy- Zdroju na Festiwal Moniuszkowski  

Jedziemy do Kudowy Zdroju na 55. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski – taką wiadomość usłyszały chórzystki z ust wiceprezes Beaty Śliwińskiej. Organizacją wyjazdu zajęła się prezes Anna Wzorek.
24 sierpnia 
w 20-osobowym składzie byliśmy już zakwaterowani w hotelu „Pod Gwiazdami” w Kudowie Zdroju.

Tego samego dnia uczestniczyliśmy w koncercie dzieci i młodzieży Rodzinnego Obozu Artystycznego Szkoły Podstawowej nr 4 ze Swarzędza, a wieczorem wzięliśmy udział w koncercie inauguracyjnym, na który składał się występ quartetu NFM Lustosławski z Wrocławia prezentujący głównie muzykę współczesną.

W drugim dniu Festiwalu wysłuchaliśmy koncertu chóralnego, w 
programie którego  znalazły się również utwory Stanisława Moniuszki.  Wieczór tego dnia był dla nas „ucztą duchową”, bowiem usłyszeliśmy kantatę Stanisława Moniuszki „Widmo” skomponowaną do „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza. Występ miał miejsce w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Artyści reprezentowali Chór Wrocławskiej Orkiestry Barokowej Narodowego Forum Muzyki, a wspomagali ich słowem aktorzy z Wrocławia.  Widowisko było na wysokim poziomie artystycznym zarówno w sferze wokalnej, muzycznej i słownej. Nasz czas był ograniczony, dlatego nie mogliśmy obejrzeć oper Stanisława Moniuszki: „Halki” , „Nowy Don Kichot”, a także innych imprez towarzyszących tej uroczystości, chociażby Koncertu Pieśni Stanisława Moniuszki  w Teatrze Zdrojowym i Korowodu Moniuszkowskiego.

Oprócz wrażeń muzycznych byliśmy urzeczeni również pięknem Gór Stołowych, szczególnie Szczelińcem, skąd podziwialiśmy Kotlinę Kłodzką, a także unikalne głazy.
W trzecim dniu pobytu zwiedziliśmy Polanicę Zdrój z pięknym parkiem.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Mosznej, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzić zamek z II poł. XVIII w. z piękną, bajkową architekturą i 99 wieżami.
Zamek otoczony jest  rozległym parkiem ze starym drzewostanem. To warto zobaczyć!
Wycieczka spełniła nasze oczekiwania. Byliśmy zauroczeni atmosferą w Kudowie Zdroju. Uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują Organizatorce za świetne przygotowanie wyjazdu.

Krystyna Wojdyła

:::fotorelacja


Nie siedź w domu, chodź z nami. 
Spotykamy się w każdy wtorek o godz. 9.00 w parku pod GrzybkiemQuadripartite 2017 (Czterostronne Spotkanie Miast Partnerskich 2017) 
– warsztaty muzyczne i taneczne zorganizowane przez RUTW

W sobotę 15 lipca Stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowało warsztaty muzyczne i taneczne dla delegacji Miast Partnerskich. Odbyły się one w budynku Gimnazjum Nr 1 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Przybyłych gości (przedstawicieli Frome, Murrhardt i Château-Gontier) powitała Beata Śliwińska. Tłumaczem była Krystyna Weker.
W pierwszej części programu wystąpił uniwersytecki Chór „Cantabile” pod dyrekcją Zofii Zborek. Chórzystki wykonały pięć pieśni i piosenek z różnych regionów Polski: „Hej, bystra woda”, „Hejze ino…”, „Oberek wielkopolski”,„Laura i Filon” oraz „Grajże grajku”. Po występie goście z Francji, Anglii i Niemiec wraz z chórem ćwiczyli powszechnie znane kanony – „Panie Janie” oraz „Jak to miło wieczór bywa”. Na zakończenie pierwszej części warsztatów wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn „Amazing Grace” (polski tytuł „Nim świt obudzi noc”) – goście w swoich języka lub murmurando, jeśli nie znali słów, zaś panie z Chóru „Cantabile” po polsku.
Drugą część warsztatów poprowadziła ubrana w piękny strój góralski Bożena Sularz. Wystąpił zaprzyjaźniony z SRUTW zespół góralski w składzie: Zuzanna, Grażyna, Zuzanna, Mateusz, Patryk, Łukasz, Wacław i Michał. Bożena, przedstawiając członków zespołu, krótko opisała góralski strój damski i męski oraz wskazała, na jakich instrumentach gra kapela. Młodzież zaprezentowała taniec i śpiew górali podhalańskich. Następnie pokazała gościom podstawowy krok w tańcu parami i zaprosiła ich do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Jednym z elementów warsztatów tanecznych było ubieranie stroju i ten fragment spotkania wzbudził ogromne zainteresowanie przybyłych – zapięcie pasa (a przecież posiada kilka sprzączek) czy zasznurowanie gorsetu tak, by nie pognieść wstążek, wymaga wprawy.


::: zdjęcia

Goście chętnie brali udział we wspólnym śpiewaniu i warsztatach tanecznych. Przygotowany program spotkał się z dużym zainteresowaniami, a goście chętnie fotografowali i nagrywali zajęcia. Okazało się ponadto, że w zajęciach weźmie udział więcej osób niż przewidywali organizatorzy – grupa, która miała być na ścieżce edukacyjnej, dołączyła do grupy zgłoszonej na warsztaty muzyczne i taneczne. Miejsca starczyło dla wszystkich, poza tym od dawna wiadomo, że im więcej osób podczas spotkań muzycznych, tym weselej. I jak zwykle potwierdziła się stara prawda – muzyka łączy narody zawsze i wszędzie.

Małgorzata Urbaniak

 


W dniach 19-21 byliśmy w Warszawie.
Zwiedziliśmy m.in. Sejm, Senat Zamek Królewski: apartamenty króla Stanisława Augusta, sale sejmowe i senatorskie, pokoje matejkowskie, spacer po Starym Mieście: kolumna Zygmunta, Archikatedra św. Jana, Rynek Starego Miasta, Barbakan i mury miejskie, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Jana Kilińskiego, Krakowskie Przedmieście: pl. Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza, Łazienki, Muzeum Historii Żydów, Muzeum Powstania Warszawskiego i Powązki.


::: zdjęcia


Trzy słoneczne dni : 9-11.06 br.

Tegoroczne święto rabczańskich seniorów cieszyło organizatorów i uczestników dobrą pogodą, dużą frekwencją i, co najważniejsze, bogatym i urozmaiconym programem. W piątek 9.06 br. królowała sztuka plastyczna. Przed południem, w Parku Zdrojowym, mistrzowie pędzla i kredki, pełno- i niepełnosprawni, od przedszkolaka do seniora, przez kilka godzin uczestniczyli w pejzażu integracyjnym zorganizowanym przez sekcję plastyczną. Po południu tego dnia odbył się wernisaż „Anioły”, na którym, oprócz wystawionych prac naszych plastyczek, podziwialiśmy poezję koleżanki Małgorzaty Urbaniak.

Spotkanie sobotnie 10.06 br., otworzył krótki wykład Beaty Śliwińskiej poświęcony Honorowemu Obywatelowi Rabki-Zdroju, Kawalerowi Orderu Uśmiechu, znakomitemu lekarzowi-literatowi śp. Jerzemu Żebrakowi

Zasłużone owacje otrzymała grupa teatralna, która pokazała premierę przedstawienia „Zrzędność i przekora”. Autorką scenariusza i reżyserką spektaklu opartego na motywach sztuki Aleksandra Fredry jest Alicja Sokołowska. 

Tego samego dnia odbyło się zakończenie roku akademickiego 2016/2017 połączone z uroczystością nadania godności Członka Honorowego naszego Stowarzyszenia Panu Piotrowi Kuczajowi oraz nagrodzeniem Najlepszych - czyli osób wyróżniających się w tym roku aktywnością: Jadwigi Bryniarskiej, Grażyny Lysy, Lidii Sołowińskiej, Krystyny Weker i Andrzeja Wzorka.

W niedzielę 11.06 br. tradycyjnie spotkaliśmy się na pikniku pod Krzywoniem. Czas umilały występy grupy tanecznej, konkursy i pieśni biesiadne, a biesiada była wyjątkowa smaczna i obfita.


:::zdjęcia

W organizację tej dorocznej, dużej imprezy zaangażowało się wiele osób. Nie będę wszystkich wymieniać, bo lista jest długa. Uczestnicy sami widzieli, kto i w jakiej mierze był zaangażowany w to, byśmy się mogli dobrze czuć i dobrze bawić. Wszystkim bardzo dziękujemy.

Szczególnie bogatą oprawę tegorocznych Otwartych Dni Seniora zawdzięczamy dofinansowaniu z Rządowego Programu ASOS w ramach realizacji zadania publicznego „Dla siebie i dla innych”.

Beata Śliwińska


UniwersytetyTrzeciego Wieku w Polsce - marzec 2017 

               

Baza teleadresowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku według województw dostępna jest na stronie:
                            
www.federacjautw.pl/index.php/baza-utw


Warsztaty muzyczne w Mszanie Dolnej
31 maja – 2 czerwca br. to trzy bardzo pracowite dni dla uczestników warsztatów w Mszanie Dolnej. Członkowie chóru „Cantabile” ćwiczyli kilka godzin dziennie swoje umiejętności wokalne, uczyli się nowych pieśni, uczestniczyli też w zajęciach z teorii muzyki. Ci , którzy oprócz chóru nalezą jeszcze do innych sekcji , w wolnych chwilach ćwiczyli układy taneczne, powtarzali kwestie z przygotowywanego przedstawienia teatralnego. A brydżyści nie mogli oderwać się od rozgrywek brydżowych.


:::zdjęcia

Pogoda była piękna, warunki bytowe wspaniałe, obsługa ośrodka sympatyczna .I mimo natłoku zajęć udawało się nam znajdować chwilę na odpoczynek, niewielki spacer, spokojne rozmowy przy kawie.


„Trzeci wiek na start

Pod takim hasłem 27 maja już po raz dziewiąty nad zalewem Mitręga w Łazach odbyła się Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych.
W zawodach sportowych wzięło udział około 1000 zawodników z 61 Organizacji Senioralnych i Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski ,Ukrainy i Austrii. Sportowcom towarzyszyli licznie przybyli kibice i grupy artystyczne uniwersytetów występujące w imprezach towarzyszących.
Tradycyjnie już rozpoczęto olimpiadę przemarszem ekip sportowych, zapaleniem znicza, odśpiewaniem hymnu narodowego i hymnu senioriady (…)
rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada, młodość seniorami włada (…).
Po części oficjalnej rozpoczęto zmagania sportowe w 11 dyscyplinach sportowych. Część z nich odbywała się na stadionie Łazowianka /biegi, rzuty kulą, boule/, część w Parku Wodnym „Jura” /zawody pływackie/,inne /strzelectwo, łucznictwo, zawody kajakowe/ - nad zalewem Mitręga. Przełaje rowerowe tym razem zorganizowano na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego „Krępa” w Ogrodzieńcu, natomiast turniej brydżowy i szachowy tradycyjnie odbył się w MOK.


::: zdjęcia

Nasz rabczański uniwersytet wziął udział w Olimpiadzie już po raz szósty. 14 zawodników reprezentowało nas w następujących konkurencjach:

- zawody pływackie – Stanisław Erb,

-bieg na 200 m – Maria Zachara, Stanisław Szarawara,

- bieg na 60 m – Ewa Kisiel, Elżbieta Urbańczyk,

- zawody strzeleckie – Czesława Rączka, Edward Urbaniak,

- przełaje rowerowe – Maria Wójciak, Tadeusz Gronkiewicz, Zdzisław Florek,

- turniej brydżowy – Bronisława Sobaś, Andrzej Knotz,

- kajaki – Piotr Sumara,

- turniej boule – Marek Szarawarski.

Wszyscy dzielnie walczyli o medale i punkty dla UTW. Zdobyliśmy 2 brązowe medale: Maria Zachara w biegu na 200m i Stanisław Erb w zawodach pływackich. Zawodnikom kibicowali nasi członkowie z Prezes Anną Wzorek i Wiceburmistrzem Rabki-Zdroju Robertem Wójciakiem.

Naszym zawodnikom dziękujemy za ambitną postawę sportową i gratulujemy medali.

Atmosfera i emocje towarzyszące rywalizacji, spotkania z koleżankami z zaprzyjaźnionych UTW, znajomych z naszej Seniorady spowodowały, że warto uczestniczyć w tej imprezie. Wielu uczestników Olimpiady witało nas – rabczan – ciepłymi słowami, wspominając pobyt w naszym mieście i zapewniając o udziale w Zimowej Senioriadzie w 2018 roku. Olimpiada w Łazach stała się już imprezą wpisaną na stałe do kalendarza imprez promujących zdrowie, aktywny wypoczynek pokolenia 50 + i doskonałym miejscem integrującym uniwersytety trzeciego wieku z kraju i zagranicy.

/es/

 

Debata „Rabka wczoraj, dziś i jutro”
Realizując zadania z projektu ASOS „ Dla siebie i dla innych” zorganizowaliśmy debatę poświęconą naszemu miastu. Debata odbyła się
23 maja w wypełnionej do ostatniego miejsca dużej sali Galerii „ Pod Aniołem” . Oprócz naszych studentów przybyło sporo osób spoza uniwersytetu.

Przebieg debaty:
- „Rabka wczoraj, dziś i jutro” – prezentacja przygotowana i prowadzona przez radnego
    Powiatu Marka Szarawarskiego
- „10 lat rozwoju Gminy Rabka-Zdrój i plany na przyszłość” –prezentacja prowadzona
    przez Wiceburmistrza Miasta Roberta Wójciaka
- „Uzdrowisko Rabka-Zdrój” – prezentacja członka zarządu Uzdrowisko Rabka S.A.
- Dyskusja
Przedstawione prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem. Następnie rozpoczęła się gorąca dyskusja. Liczne uwagi, pytania kierowane były głównie do Wiceburmistrza. Żadne z pytań nie zostało bez odpowiedzi.
W ocenie prelegentów oraz uczestników ,takie spotkania są bardzo cenne zarówno dla władz miasta jak i jego mieszkańców.

:::zdjęcia


VIII Chrzanowska Wiosna Artystyczna
13 maja br. uczestniczyliśmy w VIII Chrzanowskiej Wiośnie Artystycznej im. Aliny Szczupider. Impreza organizowana była przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie i miała charakter prezentacji dorobku artystycznego zespołów działających w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku – chórów, zespołów wokalnych, małych form teatralnych, grup tanecznych oraz prac plastycznych. Impreza odbywała się w pięknym chrzanowskim Miejskim Ośrodku Kultury. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali teatralnej panowała wspaniała atmosfera ,zgodnie z hasłem „ A w sercu ciągle maj”.

Rabczański UTW zgłosił swój udział w kategorii: chór, grupa teatralna, prace plastyczne. Do Chrzanowa pojechała 15 – to osobowa grupa. Nasz udział zakończył się dużym sukcesem. Zdobyliśmy główną nagrodę – Puchar Prezesa UTW w Chrzanowie oraz dwa pierwsze miejsca - w kategorii chór i prace plastyczne. Bardzo też podobał się występ naszej grupy teatralnej.
Koleżankom reprezentującym nas w Chrzanowie składamy serdeczne gratulacje.


„Rola pszczoły w życiu człowieka”
9 maja 2017 w ramach stałych wykładów dla członków RUTW spotkaliśmy się z Panem Tomaszem Szewczukiem prezesem Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskich.

 

Spotkanie było bardzo ciekawe. Prowadzący opowiedział o hodowli pszczół, o produkcji miodu , jego rodzajach. Pokazał elementy ula, strój pszczelarza , wyroby z wosku. Przedstawił nam też sporo ciekawostek z życia tych pożytecznych owadów.
Mogliśmy popróbować smaku podhalańskiego miodu , a najmłodsi przymierzyć pszczelarski strój.


V Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Studentów UTW.

6 maja 2017 r. wzięliśmy po raz trzeci udział w ogólnopolskim Marszu Nordic Walking Studentów UTW. Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Akademia Złotego Wieku” – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wejherowie wraz ze współorganizatorami : Polską Federacją Nordic Walking i Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.


:::zdjęcia

W Marszu uczestniczyło 20 członków naszego UTW. Trasa wiodła z parku na szczyt Krzywonia i z powrotem. Zgodnie z regulaminem Marszu należało przejść 5 km. Po drodze cieszyły nas oznaki wiosny – rozkwitające drzewa, kolorowe kwiaty – kaczeńce, fiołki, pierwiosnki.
Zakończenie odbyło się w Galerii pod Aniołem, organizatorka Krystyna Weker wręczyła wszystkim uczestnikom Certyfikaty poświadczające udział w V Marszu Nordic Walking studentów UTW 2017.


Witaj Majowa Jutrzenko


:::zdjęcia

Lekcja śpiewania pieśni patriotycznych to nasz wkład w rabczańskie obchody Święta 3-go Maja. Uniwersytecki chór „ Cantabile” pod dyrekcją pani Zofii Zborek dał w Galerii pod Aniołem koncert tych pieśni. Występ rozpoczął staropolskim hymnem „Gaude Mater Polonia”, następnie wykonał kilka pieśni powstałych w różnych okresach walki o wolność Polski. W programie nie mogło też zabraknąć „Mazurka 3-go Maja”.
Po koncercie rozpoczęło się wspólne śpiewanie publiczności i członków chóru ( dla uczestników Lekcji przygotowano śpiewniczki ),na pianinie akompaniowała pani Irena Szuba.


„Muzyka łączy narody” to tytuł koncertu, który odbył się 21 kwietnia 2017. Uczestniczyły w nim chóry : rabczański chór UTW „Cantabile” pod dyrekcją Zofii Zborek oraz niemiecki chór Landfrauen z Murrhardt kierowany przez Iwonę Kołodziejczyk. 
27-osobowa grupa z partnerskiego miasta przyjechała do Polski na zaproszenie władz miasta Rabki-Zdroju. W programie wizyty zaplanowano zwiedzanie Rabki, Wieliczki i Krakowa. W czasie pobytu w Rabce pieczę nad grupą przejęli członkowie Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nasz przewodnik Piotr Sumara oprowadził Niemców po Rabce, pokazując najciekawsze miejsca uzdrowiska. Na popołudnie zaplanowano koncert. Przygotowania do niego trwały kilka miesięcy. Między Rabką a Murrhardt wymieniano maile, odbywały się rozmowy telefoniczne. Uzgadniano przebieg wizyty, repertuar koncertu.


:::zdjęcia

Koncert odbył się w sali widowiskowej Szkoły dla Niewidomych i Niedowidzących. Każdy z chórów zaprezentował pieśni swojego kraju. Było też wspólne wykonanie pieśni w języku polskim i niemieckim. Licznie zgromadzona publiczność brawami nagradzała każdy utwór. Na zakończenie połączone chóry wykonały kanon w j. łacińskim „Dona nobis pacem”.
Muzyka połączyła chóry, widownię – przedstawicieli dwóch miast partnerskich Murrhardt i Rabki-Zdroju. Żegnając się wyrażaliśmy nadzieję, że znów zaśpiewamy wspólnie, tym razem w Murrhardt.


Goście z UTW w Ełku
21 marca odwiedziła nas 40 –osobowa grupa studentów z UTW w Ełku. Najpierw spotkały się zarządy obu uniwersytetów. Wymieniano się doświadczeniami, informacjami nt . podejmowanych działań. 
Następnie cała grupa skorzystała z naszego zaproszenia i uczestniczyła w spotkaniu z poezją i muzyką Małgorzaty Skwarek-Gałęski i Ryszarda Krauze pt. „ Bajgosie i Limerynie, czyli Małgosia i Rysiek razem i osobno”.


:::kilka zdjęć

Wspólna godzina z recytowaną i śpiewaną poezją minęła nam miło. Na zakończenie spotkania prezes UTW w Ełku zaprosiła nas do przyjazd